close
logo

واحد پوشش سطح

واحد پوشش سطح

 

آنادایزینگ آلومینیوم یا آنودایزینگ آلومینیوم در واقع جهت ایجاد لایه ای از اکسید بر روی سطح ورق یا پروفیل آلومینیومی می باشد.

به این ترتیب ،مقاومت در برابر خوردگی و سایش را افزایش می دهد در ضمن آنادایز آلومینیوم باعث ظاهری زیبا و عدم تغییر رنگ در سطح آلومینیوم می شود.

 

 

بخش پوشش سطح

پوشش دادن از روش های عملیات تکمیلی سطح مواد است که جهت اهداف گوناگون تزئینی ، بهداشتی و مکانیکی استفاده می شود و با بهره گیری از آن می توان خواص خوردگی ، سایشی و اصطحکاکی مواد را بهبود بخشیده و هزینه تولید را با توجه به عمر نهایی کاهش داد .


اهمیت پوشش را می توان از چندید دیدگاه بررسی کرد.از نظر ظاهر و زیبایی پوشش از اهمیت بسیاری برخوردار است به طوری که ممکن است یک محصول با کیفیت بالا بر اثر یک پوشش ضعیف کیفیت خود را در دید مشتری از دست بدهد و به همان نسبت این امکان وجود دارد که محصول از کیفیت واقعی مناسبی برخوردار نیست توسط یک پوشش خوب حداقل از نظر ظاهری بهبود یابد . در این دیدگاه شفافیت و کیفیت پوشش از پارامترهای مهم به شمار می رود .با این وجود تنها دلیل بکارگیری پوشش دهی بر روی محصول ضاهر و زیبایی آن ها نیست بلکه در این میان خواص مهم و قابل توجه دیگری نیز دخالت دارند که می توان آن ها را از سه منظر فیزیکی ، شیمیایی و مکانیکی طبقه بندی کرد .

 

پوشش رنگ دکورال، آلومینیوم را به چوبی مقاوم تر، ایمن تر تبدیل میکند و استفاده از آن را راحت تر میکند. دکورال چوبی گسترده ترین دامنه طرح را از دنیای طبیعی الهام گرفته است و شامل رنگهای چوبی گرم روشن تا رنگ های تیره و مدرن میشود. پروفیل آلومینیوم طرح چوب هم از مزایای چوب برخوردار است و هم از مزایای آلومینیوم. و این نقطه قوت استفاده از آن در صنعت درب و پنجره و نمای ساختمان است. سطح آلومینیوم صاف است و قدرت چسبندگی بالایی دارد. آلومینیوم در برابر اسید ، هر گونه شرایط  آب و هوایی ، پوسیدگی ، شرایط قلیایی و ضربه مقاوم است و در نتیجه پروفیل دکورال چوبی می تواند خیلی بهتر از خود چوب باشد.

 

به طور کلی مقاطع فولادی که از ورق روغنی تولید می شوند ، در صنعت بسیار پرطرفدار هستند. از جمله پر مصرف ترین آن ها می توان به پروفیل سبک یا پروفیل مبلی اشاره کرد. علت توجه ویژه ی صنعتگران به این مقطع فولادی را می توان خواص و ویژگی های بی نظیر آن دانست. تنها نقطه ضعف پروفیل سبک مثل تمامی محصولات فولادی دیگر مقاومت کم آن در برابر خوردگی است. صنعتگران همیشه به دنبال راهکاری برای برطرف کردن این ایراد بوند به همین خاطر امروزه چندین و چند روش گوناگون برای ضدزنگ کردن مقاطع فولادی وجود دارد که در ادامه به بررسی چهار مورد از آن ها ( دو نوع  آبکاری و دو نوع رنگ ) خواهیم پرداخت.

 

آبکاری مقاطع فولادی با چند روش و چندین فلز متفاوت امکان پذیر است که هر کدام با توجه به خواص فلز و چگونگی انجام فرآیند آن برای هدف و محصول خاصی مناسب هستند. آبکاری پروفیل مبلی با نیکل-کروم و روی دو نمونه از کاربردی ترین آن ها برای پروفیل سبک است.

 

 

آبکاری نیکل-کروم

در این نوع آبکاری همان طور که از نام آن پیدا است از دو فلز استفاده می شود و پوششی چند لایه بر سطح پروفیل سبک قرار می گیرد. در مرحله اول فلز نیکل یک لایه بر سطح پروفیل سبک کشیده می شود که در واکش با اکسیژن موجود در هوا تولبد اکسید می کند و مانع از واکش فولاد با اکسیژن و خوردگی آن می شود. طی مرحله ی دوم لایه ای از کروم روی آن قرار می گیرد. فلز کروم با ایجاد لایه ای براق و آینه ای جلوه ای خاص در پروفیل ایجاد می کند.

 

 

گالوانیزه کردن

یا گالوانیزاسیون نوعی آبکاری است که در آن از فلز روی استفاده می شود. علاوه بر آن که این لایه به شکل فیزیکی مانعی برای زنگ زدگی است، بعد از خراش و از بین رفتن بخشی از آن، همچنان به عنوان آنود از مقاومت بالایی برخوردار است. طی واکنش لایه ی سطحی روی با اکسیژن، روی اکسید تولید می شود که در قدم بعدی روی اکسید در واکنش با ملکول های آب موجود در هوا تولید هیدروکسید روی می کند و کربنات روی از واکنش همان هیدروکسید روی با کربن دی اکسید هوا ایجاد می شود. هیدروکسید روی لایه بسیار نازک و خاکستری رنگ، غیر قابل نفوذ و نامحلول است و با اتصال به ملکول های فلز روی در لایه های زیرین مانع از واکنش روی و فولاد می شود.

 

 

رنگ کوره ای

رنگ های کوره ای به دو شکل مایع و پودری تولید می شوند. این رنگ ها نه تنها مثل آبکاری مقاومت خوبی برای فولاد در برابر زنگ زدگی ایجاد می کند بلکه عایق حرارت هم هستند و افزایش دما باعث تغییر ساختار و خصوصیات فیزیکی آن ها نمی شود. این رنگ ها در ظاهر تفاوتی با رنگ های معمولی ندارند بلکه تفاوت آن ها طی زمان و حین کار مشخص می شود. بعد از رنگ کاری پروفیل سبک با رنگ کوره ای مایع همان طور که از نام آن پیدا است، رنگ باید درون کوره پخته بشود. رنگ کوره ای مایع پخته شده ظاهری شبیه به آبکاری دارد. رنگ پودری یا رنگ الکترواستاتیک به کمک بارهای الکتریکی و نیروی بین آن ها بر سطح فولاد قرار می گیرد. رنگ با بار مثبت جذب قطعه با بار منفی می شود و پوششی مقاوم و با دوام بر سطح پروفیل تشکیل می دهد که کاملا متفاوت از رنگ های معمولی است.

 

 

رنگ معمولی

با توجه به مقاومت بالایی که آبکاری و رنگ کوره ای ایجاد می کند بدیهی است استفاده از رنگ های معمولی دیگر کاربردی نباشد. رنگ معمولی تنها مانعی فیزیکی برای زنگ زدگی است که با پاک شدن بخشی از آن هر چند کوچک قطعه در معرض هوا به سرعت دچار زنگ زدگی می شود.

 

 

ویژگی های آلومینیوم دکورال

  نسبت به سازه های چوبی سبکتر است.

  خسارات ناشی از آتش سوزی و پراکندگی حریق را به حداقل میرساند.

  بهترین گزینه برای استفاده در فضای باز است. زیرا نسبت به عوامل خارجی ( آب، رطوبت، اشعه ماورا بنفش و غیره ) بسیار مقاوم است.

  طول عمر مفید آن بالاست و پایداری بالایی دارد.

  پوشش دکورال سطح آلومینیوم را از خط و خش و سایش محافظت میکند.

  تنوع رنگی بالایی دارد و با هر دکوراسیون و شکل ساختمان همخوانی دارد.

  انجام دکورال آلومینیوم عملیاتی ساده است و روی انواع سطوح ( اکسترود – ورق و اشیا سه بعدی ) قابل اجرا است.

 

 

ثبت نظر

برای مشاوره تماس بگیرید.آلوم فرم

 

 

راه های ارتباطی با آلوم لند

 

 

تلفن های تماس :

 

 09122645327  

09123794374 

 

 

___________________________

 

آدرس آلوم لند :

 

سه راه آدران، به سمت شهریار،

شهرک صنعتی زواره ای

 

 

___________________________

 

درباره  آلوم لند :

 

ما توانایی تولید انواع مقاطع و پروفیل آلومینیوم درجه یک  در مقیاس انبوه و با بالاترین کیفیت در کوتاهترین زمان را داریم

 

 

___________________________

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد