close
logo

سوراخ کاری

 سوراخ کاری

 

 

سوراخ کاری چیست؟

 

سوراخکاری (Drilling) به فرآیندی اطلاق می شود که در آن توسط یک مته، سوراخی به شکل دایره (مقطع دایره) بر روی پروفیل آلومینیوم یا مقطع مورد نظر ایجاد می کنند.

مته ابزاری می باشد که همراه با چرخش و سرعت زیاد با پیشروی و اعمال نیرو به داخل مقطع وارد و سوراخ مورد نظر را ایجاد می کند و تراشه‌ها را از طریق شیار به سمت خارج هدایت می کند. مته مدل مارپیچ توسط دو لبه برش فرآیند سوراخ کاری را انجام می دهد. مته های مارپیچ برای سوراخ کاری هایی به کار می رود که طول سوراخ از پنج برابر قطر مته کوچکتر باشد. برای سوراخکاری با طول بیشتر از مته های مختص دیگری استفاده می شود.

 

به دلیل چرخش زیاد مته و اعمال نیرو و انجام فرآیند سوراخ کاری، مته و محل مورد نظر به شدت داغ می شود و ممکن است به شکستن مته منجر شود؛ بنابراین می‌توان محل برش را آب گرفت، اسپری خنک کننده اعمال کرد، یا مایع خنک کننده را می‌توان از طریق سر مته بر روی قطعه کار ریخت.

 

خدمات سوراخکاری پروفیل آلومینیوم

خدمات سوراخکاری پروفیل آلومینیوم با نظارت تیم فنی واحد کنترل کیفیت گروه مهندسی فیلت صورت می گیرد. پس از طراحی نقشه و ساخت قالب اکستروژن و تولید پروفیل مورد نظر مشتریان محترم با مواد اولیه درجه یک (آلیاژ 6063) و پس از انجام خدمات سوراخ کاری مطابق نقشه ارسالی کاربران محترم، عرضه و با قیمت روز بازار به فروش می رسد.

 

 

دستگاه و ماشین های سوراخکاری

یکی از تجهیزاتی که جهت فرآیند سوراخکاری پروفیل آلومینیوم استفاده می شود، دستگاه ها و ماشین های سوراخ کاری می باشند که از آنها جهت سوراخ کردن در سطوح مختلف استفاده می شود و به صورت ذیل تقسیم بندی می شوند.

 

 

انواع دستگاه و ماشین های سوراخکاری

  • ماشین سوراخکاری قابل حمل (Portable Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری حساس (Sensitive Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری عمودی (Upright Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری رادیال یا شعاعی (Radial Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری دسته ای  (Gang drilling machine)
  • ماشین سوراخکاری با چند دوک (Multiple Spindle Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری اتوماتیک (Automatic Drilling Machines)
  • ماشین سوراخکاری برای سوراخ های عميق (Deep Hole Drilling Machines)

 

 

معرفی دستگاه‌ سوراخ کاری پروفیل و ورق

شناخت دستگاه‌های این پروسه پیچیده‌ای نیست. هر دستگاه سوراخ کردن از چهار جز اصلی تشکیل شده است که ممکن است محل قرارگیری این اجزا در دستگاه‌های متنوع، متفاوت باشد. در برخی موارد موتور اصلی در داخل سر دستگاه تعبیه شده است، به همین منظور این قسمت از دستگاه‌ها حساسیت بالایی برخوردار هستند.

محور اصلی، جزئی دیگر از اجزای دستگاه‌های سوراخکاری محسوب می‌شوند‌. نیرویی که از موتور به مته وارد می‌شود به کمک محور اصلی انجام می‌شود. مته ها از اجزای اصلی این دستگاه محسوب می‌شوند. در صورتی‌ که مته موجود نباشد یا متناسب با محل سوراخ نباشد هیچ‌گونه عملی انجام نمی‌گیرد. مته ها معمولاً مارپیچ و در ابعاد مختلف هستند که با قرار دادن آن‌ها درون دستگاه می‌توان عملیات را انجام داد.

 

 

به هنگام Drilling دیوار و فلزات با دریل چه مواردی را رعایت کنیم؟

در ابتدای کار سعی کنید عملیات روانکاری را بر روی مته ها انجام دهید. به‌منظور این کار مقداری روغن برش یا روغن چند کاره را بر روی مته ریخته و شروع به کار کنید. با انجام این فرآیند علاوه برافزایش طول عمر مته می‌توانید از بالا رفتن دمای بیش ‌از حد هنگام سوراخکاری سنگ و مورب جلوگیری کنید که در نتیجه آن از تولید گازهای سمی جلوگیری کرده‌اید.

 

 

مهم ترین نکته برای کار به هنگام Drilling با دریل

برای سهولت کار به هنگام drilling با دریل بهتر است محل مورد نظر را نشانه گذاری کنید. پس ‌از آن توصیه می‌شود که با چکش فرورفتگی کوچکی در محل هدف ایجاد کنید تا با قرار گیری دریل بر روی کار، مته سُر نخورد، این کار باعث می‌شود سوراخ کاری دقیق‌تر و با امنیت بیشتر انجام گیرد.

توصیه می‌شود که به‌منظور ثابت نگه‌ داشتن قطعه موردنظر، آن را با دست نگه ندارید. بهتر است از دو گیره استفاده کنید و قطعه را به پایه‌ای محکم کنید تا قطعه به هنگام سوراخ کردن نچرخد و ضربه‌ای به دست شما وارد نکند. لازم به ذکر است که یک لحظه غفلت برابر است با یک عمر پشیمانی.

 

 

نکاتی در باب سوراخ کاری با دریل و مته

همان‌طوری که از توضیحات بالا متوجه شدید سوراخکاری با دریل و مته دو فعالیت کاملاً متفاوت و در عین‌ حال دارای نتیجه‌ای مشابه می‌باشند. با این‌ حال به هنگام کار با هریک از آن‌ها باید آموزش‌های مربوط به آن را یاد بگیرید و از خطرات احتمالی آن مطلع شوید تا به‌ خوبی بتوانید نکات ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید.

 

به هنگام سوراخ کردن با دریل ممکن است براده‌های آهن به اطراف پرت شوند. از این‌ رو بهتر است دهان خود را ببندید و همچنین عینک‌هایی را که به‌منظور محافظت از چشم‌ها تعبیه شده‌اند را خریداری و استفاده کنید. برای Drilling با دریل ابتدا باید مته‌ای مناسب انتخاب کنید و بر روی دریل نصب کنید، بهتر است بدانید که مته‌های فولادی با حداکثر سرعت از ارزان‌ترین نوع مته محسوب می‌شوند.

 

با خریداری این نوع مته می‌توانید علاوه بر آهن آلات، چوب، پلاستیک جات و دیوارهای گچی و سرامیکی و… را سوراخ کنید. اگر با سوراخ کاری پروفیل و فلزاتی سخت سرو کار دارید بهتر است از مته‌هایی با جنس کبالت استیل یا اکسید سیاه بهره بگیرید تا میزان عمر آن‌ها و کیفیت دریل کاری تان را تضمین کنید. البته این امر نیازمند مقداری هزینه‌ای بیشتر می‌باشد.

 

 

ثبت نظر

برای مشاوره تماس بگیرید.آلوم فرم

 

 

راه های ارتباطی با آلوم لند

 

 

تلفن های تماس :

 

 09122645327  

09123794374 

 

 

___________________________

 

آدرس آلوم لند :

 

سه راه آدران، به سمت شهریار،

شهرک صنعتی زواره ای

 

 

___________________________

 

درباره  آلوم لند :

 

ما توانایی تولید انواع مقاطع و پروفیل آلومینیوم درجه یک  در مقیاس انبوه و با بالاترین کیفیت در کوتاهترین زمان را داریم

 

 

___________________________

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد